otel dükkanları

ela otel dükkanları

Otel içinden dükkan tutmayı düşünüyorsanız,  yapılabilecek işleri kısaca anlattığım bu yazımı okuyunuz.

Otel içinde ne iş yapılır? Oteller sadece aşağıda maddeler halinde yazacağım iş kollarında dükkan açmanıza izin verirler. Ve her otelde o branşta 1 adet dükkan bulunur. Farklı bir iş kolunda dükkan açmayı düşünürseniz kimse size yok demez. Ancak turizmde belli başlı alanlar vardır. Ben başka iş yapacağım derseniz  ya çok kazanır ya da iflas edersiniz. Otelde dükkan kirasını belirleyen kişi otelin sahibidir veya otel sahibinin bu iş için görev verdiği yetkilidir. Bu genel müdür olabileceği gibi muhasebeden sorumlu müdür ya da sadece kiralama işleri ilgilenen başkası da olabilir. Ancak son söz her zaman otel sahibinin onayı ile biter. O yüzden iyi bir referansla gidiyorsanız direkt otel sahibi ile görüşmeye çalışın. Dükkan kirası olarak otelin belirlediği bir rakam vardır. Daha önceki deneyimlerinden ne kadar kazanacağınızı sizden daha iyi tahmin edebilirler ve ona göre kira isterler. Otel yıllık olarak  bir odasından kazandığı rakamı baz alarak kira belirler. Sezon kötü geçer veya otel işletmecilik hatası yapıp oteli dolduramazsa sizden kirayı yine alır. Sözleşmeyi sağlam yaparlar, kiranın yarısını sezon başında talep edip Ağustos sonuna kadar  hepsini almış olur. Sezon sonuna kadar elektrik aidatına kadar her türlü alacaklarını tahsil ederler.

Dükkanlar genellikle sabah 9 da açılıp 23:30-24:00 saatlerine kadar açık kalır.  Her gün 13-14 saat bekleyecek güvenilir ve dil bilen eleman bulmak zordur.  Otel içlerinde kaçak yabancı (Rus, Ukraynalı veya eski Sovyet işgalinden ayrılmış ülkelerden gelen personel) eleman çalıştırma yaygındır. Denetim memurları veya jandarma gelse bile kapı güvenlik personelinin uyarısı sonucu dükkanlar kapatılıp otel içinde müşteri gibi dolaşılır. Ancak yakalanıp ceza yiyen dükkan sahipleri de çoktur.  Son yıllarda belediyeler de otel dükkanlarından harç alabilmek için belediye ruhsatı zorluluğu getirmeye çalışıyorlar. Ancak ruhsatı alan da var almayan da henüz bir yaptırım uygulayamadılar.

Dükkanda çalışan elemanların yeme içme ihtiyacı için öğün başı 3-4 TL civarı bir ücret ödenerek otel personeli ile beraber yemesi sağlanabilir.

1-Market

Genellikle kirası en yüksek olan iş koludur.

Satmanız yasak olan ürünlerin listesi size verilir. Dışarıdaki marketler gibi her şeyi satamazsınız. Otelin bedava verdiği şeyleri zaten rafa koysanız bile satamazsınız örneğin “su, bira,VB”

Ancak bazı şeyleri standart fiyata satma zorunluluğunuz yoktur. Örneğin sigarayı istediğiniz fiyata satarsınız.Ancak turistten kazıkçı damgası yerseniz o turist otelde kaldığı sürece bir daha size uğramaz ve arkadaşlarına da söyler. En iyi sattığınız şey şişme deniz malzemeleri ve oyuncaklarıdır.

2-Butik

Giyim kuşam üzerine her şeyi satabilirsiniz sadece terlik konusunda marketle anlaşmazlık çıkabilir. Çünkü marketler de ucuz plastik terliklerden satmak istiyorlar. Bunu dükkanı tutarken sözleşmenize yazdırın. Eğer otelde çantacı yoksa çanta da satabilirsiniz. Artık her yere Çin malı girdiği için Avrupa ve Rusya’da da tekstil ucuzladı. Bu yüzden eski satışlar yok, kirayı yüksek tutmamak çok önemli. Sezon sonunda tapon malların elinizde kalması büyük olasılık. 3-Kuyum

Eskiden iyi kazanırlardı otel dışındaki rekabetten uzak ve otel içindeki güven ortamı sayesinde yüksek fiyatlar çekerek kar marjı çok yukarılarda satışlar olurdu. Ancak  birkaç yıldan beri işin rengi değişti Ermenistan ve İsrail’in değişen satış politikaları dünya altın piyasalarındaki arz talep dengeleri ile oynamaları sonucu Türkiye turistik kuyum sektörü ucuz işçilik sayesinde kazandığı 14 ayar altından artık eski gibi yüksek karlar elde edemiyor. Bu yüzden her yerde kuyumcular kapandı ya da işi değiştirdi. Otel içinde haftalarca siftah edemeyebilirsiniz.  Birkaç müşteri denk getirip ayı kurtarma hesabı yapanlar açıyor.

4-Deri

Avrupalı artık almıyor. Hayvan haklarını savunan grupların baskısı sonucu gümrük geçişlerinde de kısıtlamalar var Sadece Rus turiste hitap eder hale geldi. Ancak Ruslar çok yoğun ilgi gösteriyor. O yüzden Rus müşteriyle çalışan otellerde açılmalı. Genellikle büyük AVM şeklinde olan deri mağazaları otellerde şube açarak. Hem şubeden hem de info vererek Rus müşterileri merkezlerine taşıyarak satış yapma taktikleri uyguluyor.  Ya çok iyi anlamalısınız (dikim yapabilecek kadar) ya da büyük mağaza olmalısınız. Otelde çantacı yoksa deri çanta, valiz satabilirisiniz.

5-Fotoğrafçı

Kirası en yüksek olan iş kollarından biridir. Çünkü maliyeti düşük yüksek kar getiren emeğe dayalı iştir.  Otel içinde dolaşıp fotoğraf çekebilen girişken elemanlar bulmanız gerekir. Bunlara genellikle çekim başına yüzde verirsiniz.  Ruslar ve çocuklu aileler poz vermeye meraklı olduklarından bu tip müşterisi olan otelleri seçmek gerekir.

6-Hediyelik

Hediyelik eşya olarak bir çok mal çeşidinde satış yapma olanağınız vardır. Otelde saat satan  yoksa siz satabilirsiniz.

7-Rent a Car

Genellikle otel resepsiyonun yakınında stand kiralanır. Ve araçlar kapı önünde bekletilir.  Otel müşterilerine kiralık arabalar sunulduğu gibi havaalanı ve yakındaki turistik beldelere transferler de yapılır. otel dış kapısında bekleyen taksilere yakalanmadan taksi hizmeti de verilir. Resepsiyonda çalışan bir personele komisyon verilerek müşterileri size göndermesi sağlanabilir. Kendi arabalarıyla veya şahıslardan kiraladıkları arabalarla bu işi yapanlar vardır.  Gecesi gündüzü olmayan bir iştir.   Ehliyeti olan dil bilen info verebilecek sezonluk elemanlar bulmaya çalışılır.

8- SPA

Spa açılımını (“Sanus Per Aquam” suyla gelen sağlık anlamına geliyor)  hamam, sauna, masaj  hizmeti verir. Sadece bu sektöre yönelik oteller açılmaya başladı.

Otel içinde kirası en yüksek iş sektöründen biridir. Bir nevi Türk hamamı, kaplıca gibi hizmet verir. Çeşitli masaj türleri uygulanılarak turistlere pazarlanır. Masaj için uzak doğu kökenli personel çalıştırılır. Otel içinde info vermek üzere dil bilen ikna edici elemanlar dolaştırılır. Otele kira bakımından iyi kazandırdığı için bu infocuların gezmesine izin verilir. Zaten oteller tur şirketi vasıtasıyla pazarlama yaparken bütün bu hizmetleri pazarlarlar.

www.turistim.com
Lütfen Kaynak göstermeden alıntı yapmayınız!

Yazar : A.Fatih

63 Yorumlar to “OTEL İÇİNDE DÜKKAN TUTMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKENLER!!!”

 1. 20 yıllık turizmciyim bu yazıyı okudum ve hak verdim. Burayı facebook ile ilişkillendirebilirsiniz.

  • Yorumunuz için teşekkür ederiz. Yazının altındaki butonlar yardımıyla Facebook veya Twitter’de siz de paylaşabilirsiniz.

   • sanırım sorum size ulaşmadı lütfen cevaplayın yardımınızı bekliyorum benim abimde antalyada bir otelde fotoğrafçılık yapmak için dükkan kiralamak istiyor bunun için ne gerekli sermayesinden belgelerine kadar eğer bilginiz varsa benide bilgilendirmenizi istiyorum.teşekkür ederim

    • öncelikle iş yapan bi otel bulmanız gerekir. Sermaye de zaten kiradır. Onu da tutacağınız otelle anlaştığınız bedel belirler. Diğer yasal işler otelle anlaştıktan sonra yapılacak teferruattan ibaret….
     bölgedeki otellerin fotoğrafçılık potansiyelini bilmiyorsanız otel yönetiminden iyi bi kazık yersiniz….

 2. Bir otel içerisinde yapılabilecek en güzel iş bence butik`dir.

 3. Ben de yazıyı çok beğendim ama burda çok önemli bir nokta unutulmuş. Otelin konumu eğer alışveriş merkezlerine yakın ise yada çevresinde dükkanlar varsa bütün bu dükkan işletmeleri zarar eder eğer kiraları yüksek ise. Çünkü her müşterinin kafasında otel içi pahalıdır önyargısı var. Onun için her gelen hemen etraftaki dükkanlara yönelir. Otel içindeki dükkanlar bu yüzden ya satış yapamaz ya da dışarıyla aynı fiyata satmak zorunda kalır. Ve sadece otel müşterisine hizmet verdikleri için de dışarıdaki dükkanlara göre dezavantajlıdırlar.

 4. Merhaba, öncelikle yazınız için çok teşekkürler. Abim otelde fotoğrafçılık yapmak istiyor ancak birinin yanında değil kendisi dükkan kiralayıp işletmek istiyor. Bu konuda ne yapılması gerek ne kadar sermaye gerekli ne tür belgeler gerekli?? Gördüğüm kadarıyla bu konularda bilgili birisiniz beni bilgilendirirseniz çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler. Selin

  • bu iş için 10,000 tl de yetebilir 100,000 tl de kira hariç.bu yapacağınız yatırım otele bağlı büyük bir tatil köyü ise çıkarta bilir
   gerekli evraklar da muhasebe büroların dan öğrenebilirsiniz ama bildiğim kadarıyla ustalık belgesi gerekebilir maliyeye kayıt kolay, bir yazarkasa da gerekecek makina işini de eğer fotoğraf çekmeyi bilmiyorsa çeken biri ile halledebilir daha yazacak çok şey var ama bu işlere girince tek tek gelir gerisi

  • 20 senedir bu işi yapıyorum, artık yoruldum… 1250 ve 650 kişilik olmak üzere 5 yıldızlı otellerin fotoğraf ve video işleri bende .eğer hala abiniz hala bu işi yapmayı düşünüyor ise görüşebiliriz

   • Sayın İlkay ben bu işe amatör olarak başladım hatta 1-2 otelle görüşmelerim de oldu.Size nasıl ulaşabilirim deneyimlerinizden faydalanmak ve belki de birlikte çalışmak için.

   • ilkay bey halla elınızde varsa boyle bısye goruselım

 5. çok doğru bir yazı.

 6. Hersey süper olmusta sadece bir Popcorn Arabasiyla satis yapan ,stand kiralayanlarla ilgili birsey yazamissiniz Yazarsaniz sevinirim

  • Sayın selçuk, Otelde pocorn işi yapanlar genellikle pamuk helva da satarlar. Bunlar, akşam yemeğinden sonra animasyon izlemeye gelen müşterilerin yakınına kurulan seyyar arabalar şeklinde olur. Sermayesi bir araba olduğundan tek riski kirayı çıkartıp çıkartamayacağıdır. Çocuklu ailelerin yoğun geldiği otellere rağbet çoktur. Dolayısı ile kiralar da buna göre belirlenir. Otel içindeki dükkan sahiplerinden (int cafe, Market) bu konuya da ek iş olarak girdiklerini gördüm. Akşamları başına bir eleman koyuyorlar yetiyor. Bir büyük bira bardağı kadar popcorn u 2 EU satıyorlar. Burada otel ismi vermiyorum ama Belekte 1200 kişilik bir aile otelinde kirası 10 bin EUR civarındaydı.
   Bir çok çocuklu aile tatil süresince otelden hiç dışarı çıkmıyor. Çocuklar havuzlarda oynamaya bayılır. Akşamları da otel içinde satılan ıvırzıvıra bayılıyorlar :)

 7. Ben Alman ağırlıklı müşteri portveyi olan bir otelde optik işi yapmak istiyorum. Antalya ve çevresinde nereyi önerirsiniz?

 8. meraba arkadaşlar
  Turizmde dükkan tutma veya esnaflık yapmanın tadı kaçmış durumda.Özellikle bunu side bölgesinde çok görebiliriz.Otel içi dükkanlara biri 5 verirken diğeri gelip 10 veriyor.İşten hiç anlamayan bir kişi otel tutmak için birilerini veya BELEDİYEYİ araya koyarak hiç alakası olmayan işlere giriyor.Dolayısıyla bu işi layıkıyla ve otelin dükkanını değerinde işletme ortadan kalkmış durumda.
  Bunun nedeni
  1-paracı otel sahipleri-müdürleri
  2-Bu işi ranta çeviren belediyeler
  3-Otel esnafının birlikte bir kurum oluşturamaması.

  • Ağzına sağlık arkadaşım.çok önemli bir konuya değindin.yıllardır bunu söylüyorum bütün otel içi esnafı arkadaşlarıma .
   Otel esnafının birlikte bir kurum oluşturması kesinlikle gerekli birşey.Otel esnafını, belediyeler,otel dışındaki esnaf,otelin belirlediği yüksek kiralar,tur şirketleri gibi bir sürü etken olumsuz etkiliyor.
   Ve hiç bır kımseden ses çıkmıyor daha doğrusu kuru kuruya ses cıkarılamıyor.bunun bir şekılde yoluna girmesi gerekiyor ki buda ancak bir kurum oluşturularak gerçekleşebilir. Bu konuyla herkesin duyarlı olmasını isterim.

 9. arkadaşlar belek bölgesinde hotel içi tattoo standı kıralamak ıstıyorum.yardımcı olabılıcek arkadaslar varsa sevınırım. 0506 991 71 48 FACEBOOK= tattooist mithat

 10. devren satılık disco bar restaurant 160000 tl herşey 1 yıl kullanılmış 7000 kişi kapasiteli otellerin içinde arayın görüşelim 05355627504

 11. Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ediyorum Fatih bey. Fethiye, Göcek, Öludeniz taraflarinda iyi bir otelde sezonluk veya tam yil kiralayabilecegim hediyelik esya uzerine bir dukkan tutmak istiyorum. Böyle bir dukkani nasil bulabilirim? Belirli bir web sayfasi varmi? Bilgilendirirseniz cok sevinirim. Selamlar. Köksal

  • Bunun en güzel yolu, dükkanı tutmak istediğiniz bölgede bizzat araştırma yapmaktır. Sonra yukarıdaki yazımda da belirttiğim gibi, kiralık dükkanları olan otellere gidip otel sahibi ile görüşmek pazarlık yapmak gereklidir.

 12. Hey gidi turizm hey hello diyen güneyde. 20 senelik turizmciyim 4 tane esnaf kolu vardı halıcı + kuyum+gümüş
  deri konfeksiyon + çanta Osmanlı kalpak dansöz kıyafetleri hediyelik..
  Şimdi bir bakın onluk çivi ıspatula derz dolgu yahu 1 TL cinin ne işi var turizm de
  güney sahilleri berber, emlak, tattoo, 1 içene bir tane de bedava veriyorlar ne turizmi?

 13. slm ben didimde bir otel içinde market işleteceğim ama tapdk belgesi almak için belediyeden çalışma ve işletme ruhsatı lazım ancak belediye otel içlerindeki dükkanlara ruhsat vermiyor. bu sigara alım satım ruhsatını başka ne şekilde halledebilirim bilginiz varsa bu konuda yardım etmenizi rica ederim. iyi çalışmalar..

 14. gerçekten emeğinize saglık aydınlatıcı bir yazı ben de market kiralamak istiyorum 3 yıldır bu işin içindeyim ELEMAN olarak maliyet hesaplarından uzak oldugum içim kendi dükkanım için maliyet hesaplayamıyırum yardımcı olursanız memnun olurum:…

 15. side bölgesinde tanıdık bir belediye başkanı bulursan istediğin dükkanı tutarsın.özellikle gündoğdu ve evrenseki belediyeleri en başta geliyor. başkanaa biraz para koklat alamayacağın otel içi dükkan yoktur.çünkü otelciler belediyeye gebeler.

  • bilmeden konuşuyorsunuz bence. insanları bol keseden sallayarak yanlış yönlendirmeyin.Sideliyim 35 yaşındayım 20 yıldır otelde esnafım bu zamana kadar gelen hiçbir side belediye başkanı otel içi dükkan için para yememiştir.

 16. turizmin çivisi çıktı.artık belediye başkanları veya encümenleri otel içi dükkan tutuyor veya kendi adamlarına o dükkanı veriyor. yeni bir otel yapılıyor daha betonu dökülmeden belediye başkanı diyorki otele ”kardeşim dükkanlarını benim adamlarıma verecen” yoksa senin ananı bellerim.bundan korkan otelciler ezile büzüle canımkedi misali mecbur bunu yapıyor.otelci trilyonluk yatırımını riski almayı göze alamazlar.mecbur belediye başkanının dediğini yapmak zorunda kalıyor.yani side bölgesinde belediye başkanları cumhurbaşkanından daha değerlidirler.vay be ne günlere kaldık. artık turizmin çivisi çıktı arkadaşlar çatı yıkıldı yıkılacak….

 17. Eline sağlık kardeşim güzel yazmışsın.Ben de Belek’te otel içinde fotoğrafçılık yapıyordum. Belek belediyesi, otel benden memnun olduğu halde bana hiç haber vermeden otelin fotoğraf dükkanını kendi adamlarına verdi. Belediyeler çok acımasız bu bölgelerde. Çünkü belediye başkanları bu yolla büyük gelirler elde ediyorlar.

 18. Merhaba, ben Belekte bir otelde pamuk şeker ve bardak mısır satmak istiyorum. Yıllık ortalama ne kadar kira verilir bu işlere? Bu konuda sizlerden bilgi alabilirsem sevinirim. Saygılarımla. YAŞAR

 19. Haziran’ın sonuna geldik Gündoğdu-Side arası hala inşaat arabaları yollarda….yeni dükkanlar yeni tesisler açılıyor hemde sezon ortalarında…..her yer inşaat,yollar bozuk… para, para,para….belediyeler ve rant…..hey gidi turizm ne günlere kaldık…yeni bir otel açılacak otelden önce otel içi dükkanların reklamını yapıyor…yukarıda yazılanlara hak vermemek mümkün değil.anlayan anladı zaten…..

  • Fatih bey elinize sağlık yazınız gerçekten turizm bölgelerindeki ticaret anlayışının güzel bir analizi şeklinde olmuş. Ben de size birşey danışmak istiyorum:Optik işi yapmak istiyorum. Sizce bunu bir otel içi dükkanda mı yoksa Side-Kumköy tarafında bir çarşı içi dükkanda mı yapsam daha iyi olur? Bir diğer sorum bu işe yaklaşık ne kadar sermaye ile girmeliyim ki rahat olabileyim? (Sermaye dükkanın yerine,işin büyüklüğüne, bölgenin yapısına göre değişir ama deneyimlerinizden faydalanmak için 2. soruyu sordum.)

 20. Merhabalar,
  Acikcasi Otellerin dükkanlar icin istedigi kira bedelleri asiri pahalidir. Bunu uzun yillar fotografcilik yapmis birisi olarak söyleyebilirim. 4 senedir bu isi artik yapmiyorum. Basladigim zamanlarda ödedigim kira bedelleri 3 – 5 bin marklari gecmezdi simdi ayni yerlere 25 bin euro lar ödüyorlar bu cilginliktir.!! Bir süredir yurtdisinda yasamaktayim. Bir yerde calisiyorum. Bu isi yapmayi düsünüyorum , ama Schengen üye ülkelerin birinde. En azindan bu isin Oralarda biz AB üyesi olmadan ( Bokunu ) cikaramayacaklar. Inanin Turizimde lider ülkelerde halen bi isler yapilmiyor :))

 21. belediye başkanı otel fotoğrafı tutarsa olacağı budur.beldiye başkanlarının bu otel içi dükkanlarını babasının mirası gibi sahip çıkması çok saçma bence.

 22. Otel mağazalarının,ozelliklede butiklerin iletişim bilgilerine ulaşabileceğim
  bir kaynak mevcutmudur acaba.

 23. Merhaba Fatih bey ben Kusadasında yasıyorum dayımın otellerı vardır ben marketı ıstıyodum ama ılk once kendımı gostermem ıcın bos bır dükkan verdi 1100 kapasiteli 5 yıldızlı bir otel . market foto giyim deri hedıyelık esya gumuscu dukkanları mevcuttur sızce ne iş yaparsam kendımı gostermıs olurum ve para kazanmıs olurum suan ıcın aklımdan gecen canta ve havlu bornoz nevresım takımı satmak sız ne dersınız dusuncenız nedır

 24. Side bölgesinde gündoğdu çolaklı evrenseki beldelerinde artık otel içi dükkanları belediye başkanları kiraya veriyor. adamını buldunmu belediyeden kolay dükkan tutarsın. hem de uygun fiyata. bu bölgelerde son 2-3 sendedir işler böyle yürüyor.

 25. Yazı çok güzel.Emeğinize sağlık. Bu işlere yeni girecek olan arkadaşlar çok dikkatli davranmalı.Öncelikle otellerin yaptıkları sözleşmeler tek taraflıdır ve herzaman 1 seneliktir.O sözleşme ile herhangi bir şeyi bahane edip sizi kapının önüne koyabilirler.Mahkemeye verseniz bile biryere varamazsınız.Sözleşmelerde hiç bir zaman gerçek kira göstermezler (vergiden kaçırmak için) örneğin 60000 € luk bir işyerinin kirası sözleşmede 20000 € olarak gözükür.Sözleşmeden önce size en iyi müşteriyi getireceklerini vaad ederler ki aynı otel için her dükkancıya farklı vaadlerde bulunurlar çünki her dükkanın kar getiren müşteri portföyü farklıdır.Paranın tamamını aldıktan sonra sizi tanımazlar,yüzünüze bile bakmazlar.Seneye başka bir enayi hazırda bekliyordur.İşler kötü gidip sızlandığınızda – otele müşteri getiremedikleri zaman – çok kazandığında bana fazla paramı veriyorsun ki deyip indirim yapmamak için ellerinden geleni yaparlar.Aldıkları uçuk kiralar yetmiyormuş gibi birde klima parası,elektrik parası,yemek parası adı altında utanmadan neredeyse ikinci bir kira daha alırlar.Bir başkası gelip senin verdiğin kiranın fazlasını teklif etiğinde gözünün yaşına emeğine bakmaz kapının önüne koyarlar.
  Daha yazacak çok şey var ama..Kısacası eskiden kiralar düşük, müşteri kaliteli ve kazançlar yüksekti.Artık kiralar çok yüksek müşteri kalitesiz kazançlar ise 16 saat verdiğin emeğe ve yaptığın yatırıma değmeyecek kadar düşük.
  Otel dükkanı işletmecilerinin bir araya gelip birlikte hareket edeceklerini düşünmüyorum.Her zaman birbirlerini rakip olarak görürler.

  • Kesinlikle yerden göge kadar söylediklerinize katiliyorum. Yillarca otel ici isletmeciligi yapmis biri olarak katilmamak mümkün degil. Ama bu kadar söylenen ve yasanan tecrübelere ragmen neredeyse otelin kapisinin önünde yatmaya hazir bir sürü enayiler var..

  • Otel içi esnafların yaptığı kontrat formaliteden başka bir şey değildir..otelciler problemli kişi olursa, sen ne kadar otel içinde işini yapıp dürüst olsan da o seni çıkarmak için bir bahane bulurlar. Artık köylüler bile otelci oldu, yanlış anlaşılmasın sakın işi turizm olmayan bir sürü insan otelci oldu demek istiyorum. Otelde lobiye yakın oda verdiler.odanın içini de bir süslediler mi? Bu adam kendini kaybeder. Saçma sapan işlerle uğraşır.ya da otele bir müdür koyarlar. bunlar da kendini ispatlamak için esnafla uğraşır gel de işin içinden çık…herhangi bir sorunda hiçbir hakkın yoktur senin.sen de savunmasızsın. çünkü sen esnafsın. bana dükkanı seneye tekrar verir mi? diye korkarsın.hakaretlerine boyun eğersin. çünkü dışarıda bir sürü asker pardon başka esnaflar orayı tutmak için vakit kolluyorlar. hatta dışarıdan senin yaptığın işler göze batarsa yani çok iş yaptığın anlaşılırsa senin işin yaş o zaman ! bu hemen duyulur. otel içinde diğer esnafların arkadaşları var. onlar seni ispiyonlar veya oteldeki yan dükkandaki esnaf komşun seneye arkadaşlarına haber verir .oğlum burayı muhakkak tutun!!!al sana bir sorun daha.sen otelcilerle mi? müşterilerle mi?diğer esnaflarlar mı? sen neyle uğraşacaksın. işte bu kadar zor-lanetli bir iştir…….

 26. Bu kadar kalitesiz ve fakir turist varken ve bu yüksek dukkan kiraları varken ve turizmden anlamıyorsunuz sakin bulaşmayın batarsiniz.. ruslarin ağırlıkta olduğu yerde hediyelik dükkanı ingiliz lerin olduğu yerde kuaför en ıyi tercih gibi 20 senedir market işleten birisi olarak herşey dahil varken ancak karnınizi doyurursunuz . Kısacası ne yapsanız boş baska .meslek bulun turisti kaziklayıp iyi paralar kazanabilirsiniz belki ama o para siz den fazlasıyla çıkar yukarıda allah var daha yarayani görmedim hakkın neyse onu alacaksın ama bu koşullarda imkansız…..

 27. Ben de 8 sene turizmde çalıştım. SPA merkezlerinde daha sonra bir hamam tutayım dedim tutmaz olaydım yüzde 80 Rus idi. 95000 EU. Ödemiştim neyse ki kirayı zar zor çıkardım, ama nasıl? İnan ki her gün Pegas ya da diğer Rus tur acenteleri ile kavga ederek.
  Kira sözleşmesi yaptık devlet ten para kaçırmak için kirayı 25000 EU, gösterdiler yani anlayacağınız çift kontrat ilk kontratta SPA yı kiraya verenin imzası bile yoktu sadece bir çizgi çekmişti parayı verdim sezon sonuna kadar görmedim herifi. Bir şeylerin yanlış olduğunu anladım ve bir avukat
  la görüştüm oda dedi ki: “kontrat yapılmadan gelecektin” yani geç adamın kaşesi ya da imzası yok, neyse büyük bir ders oldu kanımca kirayı çıkardım ve ayrıldım. Bütün vaat ettikleri söyledikleri yalan cıktı. KEMER GOYNUKTE 5 * KOPRULU OTEL yeni kiracılara diyorum ki 100000 EU. Üzerinde para veriyorsunuz ve kendi paranızla rezil oluyorsunuz. At bankaya dursun daha karlısın inan 2 senedir böyle yapıyorum keyfime bakiyim ne hamamı ne tası…
  Saygılar

 28. Ben de otelde çalışıyorum.şu kanıya vardım.inanın ki otel içi dükkanlarının pahalı olmasında sadece esnafların suçu yok. otel içi dükkanlara bireysel olarak 60 000 euro veriyorsanız aynı dükkanı belde belediyeleri kendi adamlarına daha ucuza örnek olarak 40000 euroya alabiliyor.o belediyenin adamına ne otel sahibi nede otel müdürü yan bile bakamıyorlar.nasıl oluyor da böyle oluyor? çünkü otelciler belediyeden çekiniyor..

 29. arkadaşlar eski bir otelci olarak bunların hepsine bende şahidim ve inanın insan turizmden soğuyor. otel içinde sadece o otele bağımlısın sadece ona hitap ediyorsun, ama dışarıda bağımsızsın ve tüm diğer otellere de hitap edebiliyorsun. işte sırf bu yüzden kemer kiriş’te kendi işyerimi kurdum. 4 masalık köfteci dükkanım kısa zamanda 20 masalık restoranta döndü. şimdi sezonda 24 saat açık ve ben tek başıma yetişemiyorum artık. inanın çalışan kazanır. ama dürüst ve mantıklı olun yeter. böyle bir restorant devralmayı düşünen arkadaşlar varsa İLKER tel: 532.625.69.55

 30. Merhaba yazınızı Okudum gercekten guzel yazmışsınız sizden bir konu hakkında yardımcı olmanızı istiyorum mümkünse ben otel icinde market kiralamak istiyorum ne kadar bütçe gerekiyor bunun icin

 31. Merhaba,

  Bilgiler için çok teşekkürler. Benim bir sorum olacak. Hangi otellerde mağazalar olduğunu ve o mağazalara nasıl ulaşabileceğimi öğrenebilir miyim ? Örneğin; Hediyelik eşya satan mağazaların hangi otellerde olduğunu öğrenmek istiyorum.

 32. Merhaba,

  Ben gelecek sezon için otel lobysinde valiz paketleme işine girmek istiyorum bu işin kirası nedir neye mal olur ?

 33. Arkadaşlar 7 yıldır market butik hediyelik eşya deri nargile cafe işletmeciliği yapıyorum bodrumda.. Dışarıda görüldüğünde çok deli paralar kazanıyoruz sanılıyor ama ancak karnımızı doyurabiliyoruz dışarıdan görüpte bu işe heves edenler varsa bir an önce vazgeçmelerini öneririm.. Çünkü bu serüvenin sonunda ya bankalarda hacizlik olursunu yada otel sahibi dükkanların kiralarını ödeyemediğiniz için mallarınıza el koyar ve sizi mahkemeye verir… 7 Yıldır kira bedelim euro üzerinden işe ilk başladığımda 13bin euro ödüyordum ve ozamanki euro kuru 1.68 idi şuan 55bin euro ödüyorum daha doğrusu ödemeye çalışıyorum ama başarılı olamıyorum… bu tavsiyelerime uymayıpta hala dükkan kiralamak istiyorsanız. öncelikle otelinde shuttle servislerinin olmamasına dikkat edin! çünkü shuttle servisleri müşteriyi otelden çıkarabilmek için sizi öyle bir kötülüyor ki pahalı satıyor kalitesiz mal satıyor vs.vs. ve sonuçta siz o müşterilere hiç bir şey satamıyorsunuz.. 2. dikkat hususuda yakınlarınızda market işletmesi olmaması çünkü müşteri sizinle öyle bir oynuyor ki dışarıda sigara şu fiyat sende vericeksin vermessen gelmiyor gelmediği gibi oteldeki tüm müşterilere bu konuyu yayıyor ve kaybeden yine siz oluyorsunuz.3. otel içerisinde gerçekten para kazanmak istiyorsanız tüm işletmeleri kontrol altına almanız gerekir bununda kirası acayip uçuk olur ve sonuçta yinere para kazanamazsınız işin gerçeği bu .. Tutunki para kazandınız geri zekalını biri gelir ve sezon sonu sizin verdiğiniz kiranın 10bin euro fazlasını verir ve dükkanınızı elinizden alır… Otelcilerde bu yüzden burnundan kıl aldırmaz çünkü işi bilmeden teklif yapan okadar enayi varki hepsi sonunda zarar eder kazanan sadece otelci olur bunları göz önünde bulundurarak iş yapmaya başlayın..Aklınıza takılan bişey olursa mail atabilirsiniz oguzhan_unveren@windowslive.com

 34. merhabalar ben uzun zamandır spa işleriyle ugraşıyorum turizim işinde spa işletmeciligi yapmak istiyen arkadaşlara yardımcı olurum saygılar

 35. selamlar ben belek bölgesinde yada manavgat titreyengöl tarafında denize 0, ve 12 ay açık sauna hamam kiralamak istiyorum bana yardımcı olabilirmisiniz

 36. Otel Fotoğrafçılar için yazılım geliştirdik. Müşteri başına minimum 30 dk zaman kazandırıyor. Bir sürü özellik var programımızda. Bu sene cüzi bir fiyata vereceğiz yazılımı. İlgilenen olursa 0506 636 4596 telefonla görüşebiliriz.

 37. selamlar ben yeni açılacak 5 yıldızlı ruslarla çalışacak bir otelin nargile kafesini işletmeyi düşünüyorum,bu konuda bilginiz varmı?kazancı iyi diye biliyorum?bilgi verirseniz sevinirm,iyi günler..

 38. Merhabalar, yazılanların hepsini beğeni ile okudum çok teşekkürler,

  Yazılanlara istinaden birkaç anımı paylaşmak istiyorum, Çeşmede 5 yıldızlı bir otelde müşteri olarak kalmaktaydım, işim düştü marketten su almak istedim, 50 kuruşluk suya 4 TL istiyordu, sigaraya 15 TL istiyordu ( dışarda 9 TL olan ) , çakmak alcam 5 TL.. Yuh dedim, çocukla da kısa bir münakaşaya da girdim, bu ne pahalılık dedim, al geri almıyorum hiçbirisini dedim, birbirimize girecektik o derece, zaten çocuk da 17-18 yaşlarında esnaflığın e’sinden anlamayan birisiydi, market sahibi gerizekalı birisi olmalı dedim içimden ve çocuğa şunu dedim, bak otelin dışarısında şok market var, gidip oradan alacağım senden almıyorum dedim ve çıkıp gittim. Eşim de beni destekleyerek marketin tutumuna çok kızmıştı. Gittim şoktan ucuza aldım poşete koydum (gizlesek mi gizlemesek mi karar veremedim ama otelci ne bunlar diye sorsa tartışacaktım o derece) girdim otele, oteli de kazıklamış oldum Kaybeden market oldu ben değil.

  Tüm müşteriler de ( Türk ve çocuklu ailelerin çoğunluk olduğu bir otel) meğerse marketten alıyorlarmış, benim jeton sonradan düştü. Acemiyim ben bilmiyordum böyle şeyler olduğunu. Tecrübe edindim, bi daha böyle 5 yıldızlı bir yere gidince yanıma stoklu gidecem esnafa hiç uğrama niyetim yok, esnaf bu kafayla kazanamaz kimse kusura bakmayın. Kazanan Otel ve Müşteri olur. ( Esnaf o kirayı vermeyi düşünüyorsa ve kirasını da çıkarmayı düşünüyorsa, deneyimli eleman alacak güleryüzlü olacak, çok pahalıya satmayacak, hesaplayacak kitaplayacak o işe öyle girecek, yoksa batar) Bir müşteri tavsiyesi.

  Teşekkürler, selamlar

 39. Merhabalar Otel içinde dukkan kiralamak istiyorum örnek sözleşme görmek için araştırma yaparken sitenizi gördüm eğer elinizde örnek sözleşme var ise paylaşırız sevinirim herkese bol kazançlar

 40. merhaba fatih bey,

  öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler çok doğru emeğinize sağlık,12 yıldır turizm sektörünün çeşitli kollarında eleman olarak çalıştım tecrübelim ve yaptığım esnaf sohbetleri sonucunda otel içi dükkan kiracılarının çoğunun şikâyetçi olduklarını gördüm ancak son 2 yıldır yöneticilik yapıyorum ve dükkan karlarının 6 aylık sezonda 12 ay maaş ile çalışmaktan ise 6 aylık bir periyotta maddi olarak çok daha tatmin edici olduğunu gördüm.otel içerisinde dükkan açmak isteyen arkadaşlara dikkat etmeleri gereken bir kaç bilgi vermek istiyorum;
  1-otelin kapasitesi ve çalıştığı ajentalar(türk,ingiliz,iskandinav,rus)müşterinin uyruğu yapılan işlerde çok önemli
  2-otelin konumu
  3-dükkanın otel içerisindeki konumu
  4-diğer dükkan işletmecilerin devamlılığı(uzun yıllardır aynı işletmecilermi?)
  5-diğer dükkanların kiraları

  not:dövmeci ve hediyelik eşya dükkanları için 600-1200 kapasite arası otellerde diyer dükkanlara kıyasla kar marjları daha yüksek oluyor

 41. ben antalyada manavgat veya alanya gibi yerlerde otelin içerisinde çantacı dükkanı acmak istiyorum. ve ruslara hitap eden bir hotelde .. biliyorsunuz ruslar deriyecok düşkün bide votkaya 😀 ortalama otel kiraları ne kadar olur… bide tl üzerinden alıp euro üzerinden satmak kar marjının yüksek olcağını düşünüyorum sizin fikirleriniz nelerdir ??

 42. Merhaba, Otel içinde Lobi’nin bir köşesine Butik Giyim kuşam açmak istiyorum.Bunun için belediyeden ayrıca bir ruhsat almak zorunda mıyım? Yoksa Otelin açma ve çalıştırma ruhsatı yeterli mi? Bununla ilgili acil bilgi rica ediyorum. Çünkü, belediye der ki Otel’in projesinde Lobi görünen yere Mağaza açmak için Otel projesinde değişiklik yapmalısın diyor ancak, sizin yazınıza göre de ayrıca bir ruhsat gerekmediği anlaşılıyor. Bu durumda ne yapmalıyım? Otel sahibi de bu tür konularda bilgi sahibi değil

  • Son 3 yıldır biraz uzağım bu işlerden ama belediyelerin otel içi dükkanlardan harç almak için bazı açma ruhsatı gibi uygulamalar getirmeye çalıştığını biliyorum.. Bulunduğunuz yerin belediyesine göre değişiyor.. Komşu esnaflara danışarak ortak hareket etmeniz en uygunu.. Otel yönetiminin yaklaşımı sizi bağlar. Siz stant açacaksınız sanırım. otelin içine dükkan inşa ederseniz proje değişir. Oteller istedikleri yerlere masa koydurup satış yaptırıyor.. Bunları otel sahibinin bilmemesi ilginç

 43. arkadaşlar, ben marmaris te ingiliz müşterisi olan 500 kişilik bir otelde butik açmayı düşünüyorum. kira 20 bin.tl.. tavsiyelerinizi bekliyorum..

 44. Fatih bey sizinde tavsiye ve önerilerinizi bekliyorum..

 45. kuförü yazmamışsınız why?

 46. Antalya-Kemer arası otellerde Hamam-sauna işletmeciliği yapıyorum. Sermayesi olup ta Otelde hamam işletmek isteyen olursa eoerkan@hotmail.com adresine bilgilerinizi bırakabilirsiniz.

Yorum Bırak

(gerekli)

(gerekli)

İsterseniz bu HTML özelliklerini de kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2011 www.turistim.com Sitemiz, yasalara, telif ve kişilik haklarına saygılıdır. Temayı Hazırlayan: Sayontan Sinha
Turizm Siteleri